• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

مکمل های قابل توصیه در دوران بلوغ

دکتر احسان عمادی یکشنبه 23 خرداد 1395
13253

دوران بلوغ از دوره های مهم زندگی بوده و بسیاری از تغییرات ظاهری و رفتاری در این دوره پدید می آید. نوجوانان در دوره بلوغ شاهد تغییراتی قابل توجه در ساختار و ترکیب بدن خویش هستند. به عنوان مثال در هر دو گروه جنسی پسران و دختران و بر اساس محل استخوان، بین 50 تا 80 درصد کل مواد معدنی استخوان ها طی 2 تا 4 سال دوران بلوغ به دست می آید و این گویای اهمیت پایش دریافت املاح و مواد معدنی در این دوران است.

از طرف دیگر عدم دریافت انرژی کافی ، به کوتاهی قد، تأخیر در بلوغ آسیب بافت استخوانی منجر می شود. علاوه بر آن دریافت انرژی و کربوهیدرات کافی، برای حفظ پروتئین جهت تأمین اهداف رشد و بلوغ و بافت سازی ضروری است.

بیشتر بخوانید: 7 ماده مغذی ضروری برای سلامتی

علاوه بر انرژی و درشت مغذی ها، دریافت ریز مغذی های موثر در بلوغ نیز اهمیتی ویژه دارد. در بین ریز مغذی ها، علاوه بر املاحی نظیر کلسیم و منیزیم که بر توده استخوانی موثرند، عناصرروی و آهن (به ویژه در دختران) مهم بوده و در بین ویتامین ها نیز ویتامین های D ،A و گروه B برای تأمین بافت های سالم و حمایت از فرآیند بلوغ ضروری است.

لازم به ذکر است تا حد امکان باید تلاش شود تا مواد مغذی مورد نیاز در دوران بلوغ از طریق مواد غذایی تأمین کردیده و در موارد لزوم از مکمل های مناسب برای توصیه به گروه سنی کودکان و نوجوانان استفاده شود. هم چنین کالج کودکان آمریکا توصیه به مصرف هر نوع مکمل کارافزا را در افراد کم تر از 18 سال منع کرده است. 

دکتر محمد حضوری

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...