• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

رپورتاز- با عملکرد چربی سوزها و روش مصرف آن ها آشنا شوید

دکتر احسان عمادی یکشنبه 14 اردیبهشت 1399
921

یکی از محبوب ترین گروه مکمل های تغذیه ای، چربی سوزها هستند. دلایل محبوبیت این مکمل ها شامل ارتقای سلامت، ارتقای عملکرد و کاهش وزن می باشد. 
پیش از صحبت در خصوص نحوه مصرف مکمل های چربی سوز، به معرفی این دسته از مکمل ها و نحوه عملکردشان می پردازیم.
چربی سوز اصطلاحی است که به دسته ای از مکمل های غذایی اطلاق می شود که در یک یا چند مرحله از مراحل فرآیند چربی سوزی در بدن نقش ایفا کرده و در نهایت روند کاهش وزن را تسهیل می کنند.
چربی سوزها از 5 طریق در فرآیند چربی سوزی دخالت می کنند.

آزاد شدن چربی ها:
چربی ها در زیر پوست و در سلول های چربی ذخیره می شوند. اگر بدن بخواهد از چربی ها به عنوان سوخت استفاده کند در ابتدا باید چربی ها از سلول های چربی آزاد شوند. مکمل هایی نظیر کافئین به آزاد شدن چربی ها کمک می کنند. به همین دلیل مصرف کافئین پیش از تمرینات ورزشی توصیه می شود.
بدین منظور مصرف مکمل کافئین شرکت داروسازی کارن، توصیه می شود. هر قرص کافئین کارن حاوی 200 میلی گرم کافئین می باشد. این میزان کافئین را در هیچ فنجان قهوه ای پیدا نمی کنید.

برای مشاهده مکمل کافئین کارن در سایت داروکده اینجا کلیک کنید.

انتقال چربی ها به سلول:
حال که چربی ها آزاد شدند، باید به درون سلول ها منتقل شوند، در غیر این صورت نمی توان از آن ها به عنوان سوخت استفاده کرد. ال-کارنیتین از جمله چربی سوزهایی است که این فرآیند را تسهیل می کند.
* پس بهترین شیوه مصرف ال کارنیتین درست پیش از تمرینات ورزشی می باشد.*
 ترکیب ال کارنیتین با کافئین یکی از بهترین ترکیب ها برای کاهش وزن است.

برای مشاهده مکمل ال کارنیتین کارن، در سایت داروکده اینجا کلیک کنید.

استفاده از چربی ها به عنوان سوخت:
تصور کنید که چربی ها آزاد شده (کافئین) و به درون سلول انتقال (کارنیتین) یافته اند. اگر بدن به آن ها نیازی نداشته باشد از آن ها استفاده نمی کند. پس یا باید از طریق فعالیت بدنی و یا ترکیباتی چون کافئین و عصاره چای سبز سوخت و ساز بدن را افزایش داد. به عبارتی باید کاری کرد که بدن از چربی ها به عنوان سوخت بیشتر استفاده شود.

برداشت چربی ها از جریان خون:
این مرحله بخشی از چربی سوزی نیست اما با کاهش آن می توان فرآیند چربی سوزی را تسهیل کرد. یک آنزیم به نام LPL وجود دارد که به برداشت چربی ها از جریان خون و انباشت آن ها در سلول ها کمک می کند. برخی مکمل ها چون  CLA می توانند این آنزیم را مهار کرده و از انباشت چربی ها در سلول ها جلوگیری کنند. همچنین در مطالعات دیده شده CLA به حفظ عضلات در فرآیند کاهش وزن کمک می کند. 
اگر در فرایند کاهش وزن هستید اما از ریزش عضلات خود می ترسید، می توانید ضمن افزایش دریافت پروتئین، مکمل CLA کارن را نیز مصرف نمایید.

برای مشاهده و خرید مکمل CLA کارن در سایت داروکده اینجا کلیک کنید.

تعدیل عملکرد ژن های موثر در چاقی: 
عموما مکمل های چربی سوز با اثر بر آنزیم ها فرایند کاهش وزن را تسهیل می کنند، اما مکمل امگا3 که کمتر به عنوان چربی سوز شناخته شده است، در دراز مدت بر ژن های چاقی اثر می گذارد. مکمل امگا3 سبب کاهش بیان ژن هایی می شود که ذخیره سازی چربی را افزایش می دهند و در مقابل بیان ژن هایی که چربی سوزی را بهبود می بخشند، افزایش می دهد. 
به منظور کاهش وزن می توانید روزانه 2 تا 3 گرم امگا3 را به مدت 6 هفته مصرف نمایید.

برای این منظور می توانید مکمل امگا3  کارن مصرف کنید.

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...