• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

رپورتاژ- راز لاغری با 5-HTP

دکتر مهسا یساقی یکشنبه 11 تیر 1396
7883

5-HTP یک واسطه ی شیمیایی برای تبدیل به سروتونین در مغز می باشد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی کلیدی است که اثر ضد افسردگی دارد و مسئول شادی و سرخوشی در بدن است. افزایش سن و مشغله های زندگی از یک سو و عادات بد غذایی از سوی دیگر سطح سروتونین را تحت تأثیر قرار می دهند و موجب افسردگی، اضطراب، بی خوابی و حتی افزایش وزن می شود.  5-HTP با تبدیل شدن به سروتونین باعث بهبود خلق و خوی، بهبود پرخاشگری و هم چنین کاهش وزن می شود. 

اثرات 5-HTP را می توان در چهار مورد خلاصه کرد:
1- سطح سروتونین را در مغز افزایش می دهد. 
2- باعث بهبود خلق و خو و کاهش استرس می شود. 
3- بی خوابی را بهبود می بخشد و اشتها را تنظیم می کند.
4-باعث کاهش حمله های میگرنی می شود.

برخلاف تأثیر سایر مکمل ها در افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن،  5-HTP با کنترل اشتها و محدود کردن دریافت کالری به کاهش وزن کمک می کند. 5-HTP در شکل مکمل غذایی به طور طبیعی از دانه های گیاه Griffonia simplicifolia به دست می آید که یک گیاه درمانی متعلق به غرب آفریقا می باشد. بدن انسان به طور طبیعی مقداری  5-HTP را از اسید آمینه تریپتوفان می سازد. تریپتوفان یک آمینواسید ضروری است که در غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت، ماهی و نخود یافت می شود. تریپتوفان در کبد به 5-HTP و ویتامین B3 تبدیل می شود سپس از طریق جریان خون به مغز می رود و آن را تبدیل به سروتونین می کند.

بیشتر بخوانید: چگونه بدون زجر کشیدن، وزن کم کنیم؟

سروتونین « 5-HTP « تریپتوفان « پروتئین

همانطور که اشاره شد سروتونین با عواطف مثبت مانند شادی و آرامش در ارتباط است. بنابراین مکمل  5-HTP به عنوان بهبود دهنده خلق و خو نیز استفاده می شود. سروتونین علاوه بر اثرگذاری روی خلق و خو، اشتها را نیز تنظیم می کند. احساس سیری و گرسنگی به طور مستقیم با سطح هورمون سروتونین در ارتباط است. وقتی غذا در بدن وجود دارد و در دسترس است سطح سروتونین بالا است. ولی وقتی بدن به انرژی موجود در غذا نیاز پیدا می کند سطح سروتونین افت می کند که این کاهش سطح باعث افزایش سطح آزادسازی هورمون دوپامین می شود و در نتیجه اشتها را افزایش می دهد. وقتی سطح سروتونین پایین است احساس گرسنگی و اشتیاق برای غذا افزایش می یابد، مخصوصاً بدن تمایل به دریافت کربوهیدرات دارد. تحقیقات نشان می دهد که افزایش سروتونین در بدن از طریق مکمل  5-HTP به شما احساس سیری می دهد و باعث کاهش گرسنگی می شود و به فرد کمک می کند تا غذای کمتری مصرف کند و در نتیجه موجب کاهش وزن می شود.

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...